Poznaj klasy betonu
Beton jest stosowany w budownictwie i to od wielu lat, ponieważ nie wymyślono do tej pory solidniejszego materiału. Służy nie tylko do budowy obiektów i dróg, ale również ogrodzeń, elewacji, posadzek wewnątrz i na zewnątrz budynków. Aby jednak spełniał swoje zadanie, trzeba materiał stosować zgodnie z przeznaczeniem. Niezwykle ważna jest również klasa betonu.
Zasadność klasyfikacji betonu
O klasie betonu decyduje wytrzymałość na ściskanie, dlatego poszukując właściwego materiału, trzeba zwracać uwagę na ten właśnie aspekt. Najmocniejszy materiał jest wtedy, gdy zostanie użyte mniej wody i więcej spoiwa. Dużą rolę odgrywa cement, ponieważ wykorzystywanie składnika ma wpływ na właściwości betonu. Belki i płyty konstrukcyjne są dodatkowo zbrojone prętami i stalowymi siatkami, by zapewnić wytrzymałość budowli. Jest to niezbędne, by zapobiegać pęknięciom, rysom, pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. Przedsiębiorstwo Transportowo Sprzętowe Szczepan Stopa, w Marszowicach gm. Gdów, specjalizuje się w produkcji betonu, więc można zamówić takiej klasy materiał, który będzie odporny na ściskanie. Warto wiedzieć, jakie są klasy surowca, by wybrać najodpowiedniejszy.
Jakie są klasy betonu?
Beton jest podstawowym materiałem budowlanym, wykorzystywanym do budowy ścian, fundamentów, stropów i wielu innych elementów konstrukcyjnych. Aby moc zastosować materiał w danym miejscu, trzeba zwrócić uwagę na klasę betonu, która określa wytrzymałość na ściskanie, zgodnie z normą PN-EN 13791. Parametry oznaczane są literą: C – beton ciężki i LC – lekki. Ciężki ma gęstość przewyższającą 2600 kg/m3. Produkowany jest z kruszyw manganowych i barytowych, co umożliwia stosowanie do tworzenia stropów i elementów nośnych budynków, a nawet elektrowni atomowych. Natomiast lekki beton ma gęstość od 800 kg/m3 do 2000 kg/m3 i jest wytwarzany z żużla, wapienia, pumeksu, agloporytu. Przeznaczony jest do wytwarzania bloczków, nadproży, średniowymiarowych płyt stropowych, wylewek wewnątrz budynków.