Blog
Najczęściej stosowane domieszki do betonu
Domieszki do betonu to substancje, które dodawane są podczas produkcji mieszanki betonowej w ilości nieprzekraczającej 5% masy cementu. Celem jest zmodyfikowanie właściwości zarówno mieszanki, jak i stwardniałego betonu. Domieszkami są rozmaite substancje organiczne i nieorganiczne. Mogą one modyfikować jedną lub więcej cech.
Jakiego betonu użyć do stabilizacji gruntu?
Beton używany jest do stabilizacji gruntów spoistych, mało i średnio spoistych, a także kruszyw o zbyt niskich parametrach wytrzymałościowych. Wykorzystuje się go podczas budowy dróg, nawierzchni przemysłowych czy parkingów, podtorzy kolejowych. Przekonaj się, jaki beton używany jest do stabilizacji gruntów.
Gdzie znajduje zastosowanie beton towarowy?
Beton towarowy wyróżnia się lepszymi parametrami niż zwykły beton przygotowywany na placach budowy. Musi spełniać wszelkie normy i wysokie standardy jakościowe. Wszystko to sprawia, że znajduje zastosowanie przy różnych, często bardzo wymagających realizacjach budowlanych.
Jak sobie radzić z pękającym betonem?
Pomimo, że beton jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych, nie oznacza to wcale, że jest niezniszczalny. Tak samo, jak każdy inny surowiec o pewnych właściwościach fizycznych i chemicznych, beton może ulec uszkodzeniu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by naprawić powstałe pęknięcia, choć przede wszystkim warto najpierw ustalić ich przyczynę.
Jakie wymagania musi spełniać beton drogowy?
Z uwagi na specyficzne zastosowanie betonu drogowego, musi on wykazywać szczególne właściwości. Wykorzystywany jest on bowiem do budowy nawierzchni – od dróg gminnych po autostrady – ale także do przygotowywania podjazdów, chodników oraz parkingów. Realizacja konstrukcji drogowych wymaga, by cechowała je wyjątkowa trwałość i stabilność, wysoka odporność na zmiany temperatury oraz wilgoć. Bezpieczeństwo użytkowania zależy również od ich wytrzymałości na ściskanie. Przyjrzyjmy się więc bliżej parametrom, jakie musi mieć beton drogowy, by mógł służyć do budowy solidnej nawierzchni.
Czym charakteryzuje się beton mostowy?
Beton mostowy, który stosowany jest do budowy mostów, wiaduktów, tuneli, estakad, kładek pieszojezdnych, przejść podziemnych i nadziemnych oraz konstrukcji oporowych, musi spełniać naprawdę wysokie wymagania. Aby zbudować trwałą i bezwzględnie bezpieczną konstrukcję, należy wykorzystywać mieszankę o wyjątkowych parametrach jakościowych. Przyjrzyjmy się, jakie są specyficzne cechy betonu mostowego.
Wszystko co musisz wiedzieć o betonie komórkowym
Beton komórkowy jest materiałem, który wykorzystuje się do budowy domów. Jego nazwa związana jest z charakterystycznymi komórkami (porami) w strukturze bloczków, które powstają w wyniku wprowadzenia do cementowej mieszanki gazu. Powietrze zajmuje od 60 aż do 85% objętości mieszanki, dlatego beton komórkowy jest bardzo lekki. Z porowatą strukturą materiału wiąże się także jego druga, niezwykle istotna cecha – izolacja termiczna. Stopień termoizolacji zależy od gęstości betonu. Najlepsze właściwości wykazuje w tym przypadku materiał o niskiej gęstości (300-400 kg/m3). Z powodzeniem wykorzystywany jest do budowy ścian jednowarstwowych, czyli nieocieplonych, i to przede wszystkim dzięki temu zyskuje coraz większą popularność.
Poznaj klasy betonu
Beton jest stosowany w budownictwie i to od wielu lat, ponieważ nie wymyślono do tej pory solidniejszego materiału. Służy nie tylko do budowy obiektów i dróg, ale również ogrodzeń, elewacji, posadzek wewnątrz i na zewnątrz budynków. Aby jednak spełniał swoje zadanie, trzeba materiał stosować zgodnie z przeznaczeniem. Niezwykle ważna jest również klasa betonu.