Jak sobie radzić z pękającym betonem?
Pomimo, że beton jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych, nie oznacza to wcale, że jest niezniszczalny. Tak samo, jak każdy inny surowiec o pewnych właściwościach fizycznych i chemicznych, beton może ulec uszkodzeniu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by naprawić powstałe pęknięcia, choć przede wszystkim warto najpierw ustalić ich przyczynę.
Dlaczego beton pęka?
Jednym z powodów pęknięć betonu jest jego zbyt szybkie wysychanie w czasie wiązania podkładu. Ma to związek z nadmiernym odparowywaniem wody pod wpływem ciepła lub wiatru. Jeśli podłoże nie jest wystarczająco zagruntowane, beton także nie ma odpowiednich warunków do twardnienia. Tak zwane pęknięcia skurczowe powstają wskutek zbyt dużej ilości wody w podkładzie podłogowym. Beton może również pękać, gdy sąsiaduje z materiałem o innej wydłużalności, a także wokół szczelin dylatacyjnych, co z kolei może być związane ze zbyt dużym obciążeniem. Pęknięcia powierzchniowe nie są tak poważne, jak pęknięcia konstrukcyjne, które obejmują całą warstwę podkładu.
Jak naprawić pęknięcia konstrukcyjne?
Przed rozpoczęciem odbudowy podkładu, należy upewnić się, że jest on suchy. Powstałe pęknięcia poszerza się przy użyciu szlifierki z tarczą. W przypadku głębokich pęknięć konstrukcyjnych konieczne jest wykonanie prostopadłych nacięć o głębokości około 1,5 cm wzdłuż całej długości szczeliny w rozstawie co 15 cm. Następnie całość trzeba dokładnie oczyścić z kurzu i pyłu, a także zagruntować żywicą epoksydową o niskiej lepkości. W przygotowane nacięcia wkłada się wówczas stalowe pręty, a potem pokrywa je żywicą z dodatkiem tiksotropowym do poziomu podkładu. Ostatnią czynnością jest przysypanie świeżego wypełnienia dużą ilością piasku kwarcowego, którego nadmiar usuwa się z powierzchni betonu po upływie doby.